DESTINACE

Valfréjus / Savojsko (FR)

Sjezdovek:70 km
Vleků:8 x
Běž. tratě:2 km
Z ČR:1088 km
ubytování:1500 m n. m.
vleky:1500–2737 m n. m.
Černá:10 km
Červená:20 km
Modrá:40 km
Kotva/poma:7 x
Kabinky:1 x

Malebná horská vesnička Valfréjus leží v nadmořské výšce 1 500 metrů v Savojských Alpách nedaleko italských hranic. Valfréjus je menší a levnější lyžařské středisko, které má ale co nabídnout lyžařům všech úrovní i milovníkům dalších zimních sportů, většina jeho sjezdovek je umístěna ve výšce nad 2 000 metrů, což je zárukou dobrých sněhových podmínek.
V ceně skipasu je zahrnuto bezplatné rozšíření na středisko La Norma na celých 6 dní (dalších 65 km sjezdovek) a po jednom dni lze lyžovat i v ostatních střediscích oblasti Haute Maurienne Vanoise (střediska Val Cenis, Bessans, Aussois či do Bonneval sur Arc), celkem tedy budete mít k dispozici na 300 km sjezdových tratí. Přeprava mezi jednotlivými středisky je ale možná pouze skibusy, nikoli na lyžích.
V místním lyžařském areálu je k dispozici celkem 65 kilometrů sjezdovek vinoucích se krásnou horskou krajinou. Lyžařská oblast je také známá pro nádherné svahy s neupraveným hlubokým sněhem, které jsou ideální pro freeride. Spodní část lyžařského areálu křižují hlavně lehčí až středně těžké sjezdovky, výše položenou část tvoří bezlesý kotel pod vrcholem Punta Bagna s náročnějšími tratěmi i off-pistem pod trasou kabinkové lanovky. Nejdelší sjezdovka tohoto areálu měří 10 km a nabízí úchvatné výhledy na okolní horské masivy. Zkušené lyžaře potěší úžasné freeridy vedoucí z vrcholu oblasti Punta Bagna ve výši 2 737 m n. m. a dvě černé sjezdovky Souches a Bois Brûlé.
Středisko je ideální volbou i pro snowboardisty.
Na náhorní plošině Arrondaz je dětský park se sněhovým hradem s tobogány a cvičnými sjezdovkami pro nejmenší.
Ve Valfréjus je nabídka běžeckých tratí poměrně malá, naleznete zde pouze 2 km dlouhou stopu na na plošině Plateau d’Arrondaz.
Valfrejus patří po technické stránce k velmi moderním střediskům - jen za posledních pár let bylo rekonstruováno nebo vyměněno 80% přepravních zařízení.
Centrum střediska podkovovitě obtáčí dojezd hlavní sjezdovky, takže na lyžích dojedete rovnou k místním útulným barům a kavárnám, či restauracím s typickými francouzskými, italskými a savojskými specialitami. Přímo v centru se nachází velká víceúčelová plocha, která v zimě slouží jako kluziště. Středisko nabízí ale i další aktivity jako je paragliding, heliskiing, výlety na sněžnicích, zábavnou a osvětlenou sáňkovací dráhu o délce 2 km vedoucí krásným lesem, speedriding nebo lezení po ledu.

  • Valfréjus je velmi dobře přístupný, nachází se pouhých 12km od dálnice.

  • V ceně skipasu je zahrnuto bezplatné rozšíření na středisko La Norma na celých 6 dní (dalších 65 km sjezdovek) a po jednom dni lze lyžovat i v ostatních střediscích oblasti Haute Maurienne Vanoise (střediska Val Cenis, Bessans, Aussois či do Bonneval sur Arc), celkem tedy budete mít k dispozici na 300 km sjezdových tratí. Přeprava mezi jednotlivými středisky je ale možná pouze skibusy, nikoli na lyžích.
  • Valfrejus patří po technické stránce k velmi moderním střediskům - jen za posledních pár let bylo rekonstruováno nebo vyměněno 80% přepravních zařízení