DESTINACE

Valmorel / Savojsko (FR)

Sjezdovek:165 km
Vleků:48 x
Běž. tratě:60 km
Z ČR:1130 km
ubytování:1350 m n. m.
vleky:1250–2403 m n. m.
Černá:15 km
Červená:35 km
Modrá:115 km
Kotva/poma:28 x
Kabinky:3 x
Sedačka:17 x

Toto lyžařské středisko nacházející se v nadmořské výšce 1 350 m vzniklo v roce 1976 a perfektně se zde uplatnil tradiční savojský architektonický styl. Jednotlivé části rezortu, soustředěné kolem centra bez automobilového provozu, jsou charakteristické svéráznými chalety z kamene a ze dřeva, malovanými domy, typickými pro zdejší region, a malými klikatými uličkami s podloubími a četnými příjemnými náměstíčky. Není divu, že byl Valmorel zvolen jednou z nejkrásnějších a nejsympatičtějších lyžařských vesnic Francie. Návštěvníci zde pociťují veškeré výhody moderního centra zimních sportů. Zasněžovaný svah končí ve středu obce a všechny ubytovací objekty tak nabízejí přímý přístup na sjezdovku. Komfort letoviska umocňuje kabinová lanovka Télébourg, která vede napříč obcí. Centru resortu dominuje pěší ulice s obchůdky, půjčovnami a restauracemi. Začíná u spodní stanice lanovky L’alti a končí u stanice krátké kabinkové lanovky Créve-Creur, která spojuje spodní část střediska Le Bourg (tam je i velké odstavné parkoviště) s horní částí Le Mottet.
Novinkou je kabinková lanovka z areálu do původní horské vesničky Celliers, která leží ve vedlejším údolí na západ od Valmorelu a přístup do ní je pouze lanovkou nebo autem, nikoliv po sjezdovce.
Lyžařské středisko rozprostírající se v oblasti Grand Domaine propojené přes známé sedlo Madelaine se sousedním resortem Saint Francois Longchamp je se svými 165 km sjezdovek pátou největší lyžařskou oblastí Savojska. Obě letoviska jsou propojena přes dvě malá údolíčka na úpatí Le Cheval Noir lehkými a širokými tratěmi, takže i slabší lyžaři se mohou bez problémů pohybovat po celém areálu Grand Domaine.
Sjezdovky mají ve své většině podobu širokých modrých plání pro pohodové lyžaře i rodiny s dětmi. Většina příznivců lyžování ocení široké carvingové sjezdy beze stromů s příjemným manšestrem a krásně měkký prašan.
Ve středisku se zabaví i milovníci freeridu (zkušenější lyžaři ocení sjezd od La Lauziére ke stanici Madeleine). Snowboardisté zde naleznou dva funparky.
Valmorel nabízí vyžití i pro běžkařské nadšence – nabízí kolem 20 km kratších tratí a mimoto můžete navštívit běžkařský areál Navete, kde naleznete na 40 km perfektně upravených tratí různých obtížností. Výchozím bodem je vesnice Grand Navete, kde lze zakoupit vstupné na tratě (cca 35 EUR/dosp./týden). Samotné trasy začínají na Plateau du Tovet, kam se dostanete autem, během víkendů vás sem zaveze skibus. Zde je běžkařům k dispozici zázemí (místnost pro pikink, zamykací skříňky atd.).
Středisko nabízí i další aktivity a zábavu: trasy pro pěší turistiku, výlety na sněžném skútru, paragliding, sjezdy s hořícími loučemi, výlety na sněžnicích, psí a koňské spřežení, ledolezení, skialpinizmus, bowling, obchody, bary, restaurace.
Místní skibus je zdarma. Povinné venkovní i kryté parkování za poplatek.
Středisko je ideální pro rodiny s dětmi a méně náročné lyžaře, kteří si rádi vychutnávají panoramatické výhledy na okolí, vynikající francouzskou kuchyni a pohádkovou architekturu savojských vesniček.

  • Páté největší středisko Savojska
  • Krásné široké sjezdovky
  • Vhodné pro snowboard i freerider
  • Středisko je vhodné pro rodiny s dětmi a méně náročné lyžaře